Menu
logo

Menu

Oferta

Oferta

 • thumbnail

  Dlaczego multi-pokoleniowa zabawa jest tak istotna

  Czas wspólnej zabawy dorosłych z dziećmi zmienia wszystko! To nie tylko rozrywka, zabawa multi-pokoleniowa wielokrotnie pokazała swój zbawienny wpływ na rozwój fizyczny i mentalny zarówno u dzieci jak i dorosłych – także seniorów.

  Właśnie teraz, jak nigdy dotychczas, rodziny potrzebują komfortowych i bezpiecznych przestrzeni gdzie mogą wspólnie bawić się i spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. Całe pokolenia potrzebują miejsc, które zachęcać będą do interakcji dostępnych dla dzieci oraz dorosłych w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności.

  Jak wygląda przestrzeń do multi-pokoleniowej zabawy? Jakie korzyści płyną z niej dla lokalnych społeczności? Ten artykuł da odpowiedź na te pytania.

   

  Korzyści płynące z multipokoleniowych kontaktów.

  Niezależnie od tego czy mieszkasz w gospodarstwie wielopokoleniowym czy też zależy Ci na nawiązywaniu kontaktów z osobami w różnym wieku obserwuje się wiele korzyści płynących z wspólnych zabaw kilku generacji.

   

  Korzyści dla dzieci

  Kiedy dzieci budują relacje ze starszymi – dziadkami czy innymi przyjaciółmi domu, mają szansę doświadczać:

  • wzrostu poczucia własnej wartości: interakcje z osobami starszymi korzystnie wpływają na poczucie własnej wartości oraz budują pewność siebie. Przełoży się to bezpośrednio na umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresującymi w szkole oraz życiu codziennym.
  • bezpośredniej uwagi jeden na jednego: spędzanie czasu wolnego z dziadkami lub bliskim przyjacielem stwarza szansę na poświęcenie dziecku maksymalnej uwagi, o którą tak ciężko jest zadbać zapracowanym i zmęczonym rodzicom, którzy nierzadko muszą dzielić swoją uwagę pomiędzy kilkoro dzieci. Małoletni potrzebują uwagi dorosłych by rozwijać się i rosnąć.
  • nowych inspiracji i pomysłów: dzieci mają możliwość rozwoju, poznawania nowych aktywności czy też poszukiwania hobby, którym zainspirować mogą się od osób starszych, np. malowania, łowienia ryb czy uprawy kwiatów. Pomysły, zainteresowania i nawyki osób starszych stanowią niezwykle ważną inspirację, dzięki której dzieci zdobywają wiedzę o tym jacy będą gdy dorosną.

  Korzyści dla rodziców

  Wpływ multi-pokoleniowych zabaw jest także korzyścią dla rodziców. Dzięki tym aktywnością mogą poczuć:

  • wzrost wsparcia: bycie rodzicem nie jest rzeczą łatwą. Pomoc ze strony osób starszych i bardziej doświadczonych niweluje napięcie i obniża stres. Opieka nad dziećmi czy też pomóc w odrabianiu lekcji to niezwykle praktyczna forma wsparcia jakiej rodzice mogą doświadczyć od seniorów. Z innej perspektywy, posiadanie blisko siebie innej osoby dorosłej, z którą można dzielić doświadczenie i otrzymać porady niweluje napięcie wywoływane obowiązkiem bycia rodzicem.
  • komfort: czasami, po prostu dobrze jest poczuć, że nie jesteśmy sami. Rodzice, którzy mogą doświadczać multi-pokoleniowych relacji oraz zabaw mają czas na relaks wiedząc, że obok jest jeszcze ktoś kto odciąży ich choć przez chwilę w obowiązkach. W wielu przypadkach dziadkowie są także dodatkowym wsparciem finansowym, co jest znaczącym wsparciem dla młodych rodziców.

  Korzyści dla seniorów

  Budowanie więzi i dbałość o relacje z młodszymi członkami rodziny aktywizuje osoby starsze do pozostawania w zdrowiu oraz dobrej kondycji, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Kiedy seniorzy budują relacje z młodszymi członkami rodziny oraz dziećmi, zazwyczaj doświadczają:

  • Radości: wiele osób opisuje stan bycia dziadkiem jako moment gdy posiadają wszystkie przywileje bycia rodzicem bez ponoszenia odpowiedzialności. Seniorzy nie mają już finansowej oraz mentalnej odpowiedzialności za opiekę nad rodziną. Mogą skupić się na zabawie, w pełni korzystać ze wspólnego czasu, odkrywać oraz słuchać wnuków.
  • Witalności: seniorzy, którzy mają kontakt z najmłodszymi członkami rodziny cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym oraz mają mniejszą skłonność do popadania w stan depresji. Zgłaszają także częściej większą satysfakcję z życia!
  • Budowania dziedzictwa: wspólny czas z wnukami dostarcza dziadkom szansy na dzielenie się własnym doświadczeniem i historiami z życia. Mogą uczyć młodszych nowych rzeczy – czerpiąc tym samym od najmłodszego pokolenia odkrywania nieznanych nowości. Nabierają przekonania, że ich znajomość życia, pewność i zdobyta wiedza wpływają na przyszłe pokolenia.

   

  Jak stworzyć miejsce do multi – pokoleniowej zabawy

  Zabawa multi-pokoleniowa jest niezwykle istotna. Obserwacja tego niezwykłego zjawiska pozwoliła skupić się firmie takiej jak Croquet, na projektowaniu i budowaniu bezpiecznych przestrzeni zabaw, gdzie całe pokolenia mogą w sposób aktywny nawiązywać wzajemne relacje. Takie miejsce powinno zostać zagospodarowane trzeba głównymi elementami:

  • Fitness: niezależnie od tego czy masz 5 czy 75 lat, nie jest sekretem, że powinniśmy pozostać aktywni! Co właściwie takiego by się stało, gdybyśmy spróbowali połączyć miejsce aktywności osób starszych z tym przystosowanym dla najmłodszych? Place zabaw dostosowane do zabawy multi-pokoleniowej mogą zawierać urządzenia na place zabaw usytuowane nieopodal ścieżki zdrowia czy też z łatwym wstępem na siłownie zewnętrzne. Ale to nie wszystko. Dla pewnej grupy osób starszych fitness czy korzystanie z siłowni może okazać się niemożliwe. Mogą natomiast towarzyszyć wnukom we wspólnej zabawie na placu zabaw, na przykład pomóc w korzystaniu z huśtawki czy też wspólnie odwiedzić karuzele. Place zabaw dostosowane do zabaw kilku pokoleń powinny zostać zaprojektowane tak by łatwo można było się odnaleźć, by osoby starsze miały dostęp do urządzeń z których korzystają dzieci – tak by przemieszczanie się pomiędzy zestawami zabawowymi nie stanowiło przeszkody dla seniorów i nie wykluczało współdziałania.
  • Przyroda: Tereny zielone oraz parki stanowią naturalne miejsce spotkań osób starszych z dziećmi. Zagospodarowywanie miejskich terenów zielonych dostarcza starszym oraz młodszym pokoleniom bezpiecznego obszaru wspólnego odkrywania świata wokół nich. Naturalne środowisko zabawy zachęca dzieci oraz seniorów by uczestniczyć w aktywnościach i włączyć się do zabawy – zwłaszcza jeśli plac zabaw usytuowany jest w otoczeniu drzew, ścieżek zdrowia oraz innych naturalnych elementów.
   Środowisko naturalne relaksuje nas. Kiedy jesteśmy spokojni chętniej nawiązujemy relacje z innymi, w tym z członkami rodziny. To z kolei otwiera furtkę starszym i młodszym pokoleniom do wspólnych interakcji na świeżym powietrzu.
  • Integracja: znaczna grupa dzieci obarczona jest jakimś stopniem niepełnosprawności. U niektórych są to ograniczenia fizyczne, u niektórych emocjonalno – psychiczne. Niezależnie od tego z czym zmaga się dziecko, każde z nich powinno mieć równe szanse do zabawy i interakcji – w bezpiecznym miejscu inspirującym do rozwoju i odkrywania świata. To jest podstawa zabaw integracyjnych.
   Integracyjne miejsca zabaw to nie tylko urządzenia zabawowe na place zabaw dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prawdziwa integracja polega na stworzeniu miejsca wspólnych interakcji dla wszystkich dzieci, z różnymi dysfunkcjami czy też bez nich. Teren integracyjnej zabawy stawia na pierwszym miejscu człowieka a nie samo dziecko. Prawdziwa przestrzeń do integracji zachęca starszych do nawiązywania relacji z młodszymi, daje pewność, że dostęp do każdego urządzenia na plac zabaw, także dla niepełnosprawnych, nie będzie utrudnieniem czy też problemem do pokonania. Za to będzie czasem wartościowym, który będzie można wykorzystać na zabawę i relaks.

   

  Przejrzyj naszą ofertę, poznaj wyposażenie placów zabaw polecane zabawom multi-pokoleniowym.

  Croquet to firma wielopokoleniowa. Mamy całą niezbędną wiedzę jak i doświadczenie pozwalające tworzyć kreatywne miejsca spotkań zachęcające do zabawy zarówno dzieci jak ich opiekunów – także tych najstarszych. Niema niczego, co kochamy bardziej, niż stwarzanie idealnych warunków dla całych rodzin, do wspólnych interakcji i dorastania.

   

  Gotowy by ulepszyć aktualny plac zabaw lub stworzyć coś zupełnie nowego? Zapoznaj się z ofertą Croquet już dziś!